Antica - Strona główna Antica  Śladami Polaków wokół Atlantyku 2003-2004
     
historia 1980-1991 | dookoła świata 1991-1997 | horn 1998-2000
 
 
: Raporty

: Mapa

: Zdjęcia

: Plan rejsu

: Harmonogram

: Oferta

: Napisz do nas


: Zamów biuletyn
   

GDAŃSKA WYPRAWA
ŚLADAMI POLAKÓW WOKÓŁ ATLANTYKU - ETAP IV


Czwarty etap wyprawy poświęcony jest pamięci pierwszych Polaków, którzy dotarli na kontynent amerykański. Jego trasa wiedzie z Charleston w stanie Georgia do Jamestown w stanie Virginia. Tutaj 13 maja 1607 roku rozpoczęła się historia Stanów Zjednoczonych. Mówi się za oceanem, że każdy naród większy lub mniejszy posiada swój udział w tym czym Stany Zjednoczone są dzisiaj. Również i my Polacy.

W trzecim transporcie w roku 1608 pod wodzą John'a Smith'a, późniejszego prezydenta kolonii przybyła do Jamestown pierwsza polska grupa osadników zajmująca się głównie produkcją smoły i popiołu niezbędnego do wytwarzania szkła i mydła. W pamiętniku Memorialium Commercatoris wydanym w Amsterdamie w 1625 roku i stanowiącym swoistą historię pierwszych lat istnienia kolonii, jego autor Zbigniew Stefański wymienia nazwiska kilku innych Polaków, Michała Łowickiego - szlachcica, Jana Bogdana z Kołomyji, Stanisława Sadowskiego z Radomia i Jana Jura Mate z Krakowa, doktora Wawrzyńca Bohuna z Białegostoku, naczelnego lekarza kolonii, czy wreszcie porucznika Potockiego, który zginął w jednej z wielu potyczek z Indianami. Polska społeczność w Jamestown przetrwała 12 kolejnych lat, część z nich założyła farmy i została, część emigrowała dalej. Dzisiaj osada pozostaje już tylko miejscem historycznym.

Myślę że ważna dla nas Polaków po obu stronach Atlantyku jest świadomość, że byliśmy w Ameryce od samego jej zarania i w wielu momentach zwrotnych jej historii. Te kilka postaci i zdarzeń przedstawionych powyżej to tylko niewielka cząstka naszej historii z tego rejonu świata. Polacy brali udział w wielu większych wydarzeniach w historii świata, często pozostają nieznani lub co gorsza zapomniani. Liczę, że ta wyprawa przybliży nam te kilka postaci i zdarzeń tak ważnych dla naszej tożsamości narodowej.

kpt. Jerzy Wąsowicz


   
: Etap I
: Etap II
: Etap III
: Etap IV
 
     
<<< poprzednia | 1 | 2 | 3 | 4 |
       
               
  Copyrights 1998-2009 (c) Mirek Wąsowicz - All Rights Reserved