Antica - Strona główna Antica  Śladami Polaków wokół Atlantyku 2003-2004
     
historia 1980-1991 | dookoła świata 1991-1997 | horn 1998-2000
 
 
: Raporty

: Mapa

: Zdjęcia

: Plan rejsu

: Harmonogram

: Oferta

: Napisz do nas


: Zamów biuletyn
   

GDAŃSKA WYPRAWA
ŚLADAMI POLAKÓW WOKÓŁ ATLANTYKU - ETAP II


Drugi etap wyprawy poświęcony jest osobie Krzysztofa Arciszewskiego, generała i admirała w służbie Holenderskiej w wojnie przeciw Hiszpanii i Portugalii o wpływy i panowanie w Brazylii.

Trasa tego etapu wiedzie z Kamerunu na wyspę Ascension na środkowym Atlantyku a następnie do Recife, Olindy i Isla Itamaraka w Brazylii. Wszystkie te miejsca leżą w prowincji Pernambuco i są ściśle związane z bytnością tam Krzysztofa Arciszewskiego - wszystkie zostały przez niego zdobyte w tej kampanii. Były to miejsca największych walk tej wojny.

Sam Krzysztof Arciszewski był postacią niezwykle barwną i awanturniczą. Arianin i zaufany sługa Krzysztofa Radziwiłła, ukończył w Holandii studia w zakresie inżynierii wojskowej i artylerii. W latach 1629 - 1638 brał udział w kampanii Brazylijskiej przyczyniając się do wielu sukcesów w tej wojnie i gdzie dosłużył się najwyższych stopni generała i admirała. W wyniku intryg pozbawiony został dowództwa i odesłany do Holandii. W roku 1646 na zaproszenie Władysława IV powrócił do kraju gdzie został generałem artylerii koronnej i zarządcą arsenałów. W nagrodę otrzymał w zarząd ziemię Bytowską i Lęborską. W latach 1648-1649 brał udział w wojnach kozackich na Ukrainie. Zmarł w roku 1656 pod Gdańskiem i jak wieść niesie zwłoki przewiezione zostały do Leszna i złożone w małym kościółku Braci Arian. Ścigające uchodzących z Leszna Szwedów Polskie oddziały Grzymułtowskiego podpaliły kościół, który spłonął wraz ze zwłokami Krzysztofa Arciszewskiego.


   
: Etap I
: Etap II
: Etap III
: Etap IV
 
     
<<< poprzednia | 1 | 2 | 3 | 4 | następna >>>
       
               
  Copyrights 1998-2009 (c) Mirek Wąsowicz - All Rights Reserved