Antica - Strona główna Antica  Śladami Polaków wokół Atlantyku 2003-2004
     
historia 1980-1991 | dookoła świata 1991-1997 | horn 1998-2000
 
 
: Raporty

: Mapa

: Zdjęcia

: Plan rejsu

: Harmonorgam

: Oferta

: Napisz do nas


: Zamów biuletyn
   

GDAŃSKA WYPRAWA
ŚLADAMI POLAKÓW WOKÓŁ ATLANTYKU 2003 - 2004


Jacht Antica jest w tej chwili w trakcie swej kolejnej dużej wyprawy. Jej trasa wiedzie wokół Północnego Atlantyku. Celem rejsu jest odwiedzenie miejsc historycznie związanych z losami wybitnych Polaków, którzy z różnych powodów znaleźli się na obrzeżach tego oceanu. Patronat nad wyprawą objął Prezydent Miasta Gdańska.

Pierwszy etap wyprawy poświęcony będzie Stefanowi Szolc-Rogozińskiemu, który w latach 1882-1883 na lugrze żaglowym "Łucja Małgorzata" odbył wyprawę do Kamerunu.

Wyprawa wyruszyła z Hawru we Francji 13 grudnia 1882 roku. W podróży towarzyszyli mu dwaj inni Polacy; Klemens Tomczek, który był geologiem wyprawy, był również najbliższym przyjacielem i szkolnym kolegą Rogozińskiego, oraz Leopold Janikowski który popłynął jako meteorolog. Wszyscy trzej pochodzili z Kalisza. Trasa "Łucji Małgorzaty" po opuszczeniu Hawru wiodła przez Funchal na Maderze, tutaj Rogoziński spotkał się z innym słynnym Polakiem - Benedyktem Tyszkiewiczem, który na swój koszt wybudował w Hawrze jacht żaglowy o pojemności 320 ton i odbył nim podróż dookoła świata. Później osiadł z rodziną w porcie Funchal i założył tam własną przystań okrętową. Dalej "Lucja Małgorzata" popłynęła na Wyspy Kanaryjskie i Wyspy Zielonego Przylądka. Następnie wzdłuż wybrzeża Liberii. Na początku kwietnia 1883 "Łucja Małgorzata" zacumowała w przystani Santa Isabel na wyspie Fernando Po.

Stacja naukowa wyprawy założona została na wysepce Mondolech w zatoce Ambos. Wyprawa pozostała w Afryce przez następne trzy lata. Jej uczestnicy zbadali wybrzeże Kamerunu i dorzecze rzeki Mungo, oraz odkryli Jezioro Słoniowe (M.'bu). W międzyczasie zmarł na febrę jeden z członków wyprawy Klemens Tomczek. Pozostawił po sobie słownik języka krumańskiego, siedem tomów zapisków etnograficznych i geograficznych oraz rozprawy i mapy. W grudniu 1884 roku Rogoziński z Leopoldem Janikowskim zdobyli najwyższy szczyt Kamerunu Fako (4070 m.).

W swoim dorobku wyprawa Rogozińskiego może się poszczycić dokonaniem kilku odkryć geograficznych, sporządzono też szereg doskonałych map mało znanego wówczas Kamerunu oraz zebrano nadzwyczaj cenne zbiory etnograficzne, które później umożliwiły założenie muzeum etnograficznego w Warszawie. Gorącymi zwolennikami wypraw Rogozińskiego byli Henryk Sienkiewicz i Bolesław Prus. Zmarł w Paryżu w 1896 roku.

W roku 2003 obchodzimy 120 rocznicę lądowania Rogozińskiego i "Łucji Małgorzaty" w Kamerunie, stąd też pomysł zorganizowania wyprawy tym samym szlakiem dla uhonorowania wielkiego polskiego badacza czarnego lądu.


   
: Etap I
: Etap II
: Etap III
: Etap IV
 
     
| 1 | 2 | 3 | 4 | następna >>>
       
               
  Copyrights 1998-2009 (c) Mirek Wąsowicz - All Rights Reserved